Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire datorii de la parinti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire datorii de la parinti

Buna ziua!
Am o nelamurire in legatura cu mostenirea pe care mi-o vor lasa parintii. Situatia mea sta in felul urmator: l-am ajutat pe tatal meu cu un credit bancar in valoare de 1900ron, as vrea sa stiu, in cazul in care imi va lasa mostenire (mai tarziu ca acum nu e cazul )apartamentul in care locuieste, se poate ca eu sa preiau si eventualele lui datorii? adica exista vreo modalitate de a demonstra ca acel credit a fost facut pt el si sa nu mai preiau datoriile (in cazul in care exista)?
Cum este mai bine , sa merg la notar si sa intpcmesc un act care sa ateste ca el a beneficiat de banii respectivi?
Raportul juridic dintre dumneavoastră şi tatăl dumneavoastră nu este opozabil terţilor creditori ai tatălui, astfel încît, moştenindu-l şi preluînd nu doar activul, ci şi pasivul succesiunii, nu veţi putea opune acelor creditori datoria tatălui faţă de dumneavoastră. Va trebui să achitaţi, în calitate de moştenitor, toate obligaţiile celui pe care îl veţi moşteni.
themis, utilizator
Creditul bancar tot de dvs. va trebui achitat deoarece dvs. l-ati contractat, indiferent de destinatia banilor.Puteti intocmi acel act la un notar doar ptr a dovedi intr-o eventuala actiune impotriva tatalui ca i-ati dat bani, contractul de imprumut autentificat de notar constituind titlu executoriu. In ce priveste mostenirea, in actul de acceptare al succesiunii, acceptati mostenirea sub beneficiul de inventar, nu pur si simplu, astfel incat veti plati datoriile tatalui doar in limita activul succesoral.
Multumesc pentru raspuns, voiam sa stiu, e tarziu daca fac un act notarial pt creditul pe care i l-am dat in urma cu un an?
Nu este tîrziu, actul va constata o situaţie preexistentă, un fel de recunoaştere a datoriei.
wildrainbow a scris:

Creditul bancar tot de dvs. va trebui achitat deoarece dvs. l-ati contractat, indiferent de destinatia banilor.Puteti intocmi acel act la un notar doar ptr a dovedi intr-o eventuala actiune impotriva tatalui ca i-ati dat bani, contractul de imprumut autentificat de notar constituind titlu executoriu. In ce priveste mostenirea, in actul de acceptare al succesiunii, acceptati mostenirea sub beneficiul de inventar, nu pur si simplu, astfel incat veti plati datoriile tatalui doar in limita activul succesoral.

Daca veti accepta mostenirea sub beneficul de inventar atunci nu veti mosteni niciodata apartamentul deoarece este clar ca depaseste valoarea pasivului , adica a datoriei tatalui dvs!
Despre ce vorbim noi aici? Despre 1900 RON ?Stimata doamna cu banii acestia nu luati nici 4 anvelope de autoturism!
Acceptati mostenirea neconditionat si achitati datoriile . Punct! Oricum creditul va trebui achitat tot de dvs intrucat figurati in contractul de credit , necontand ce ati facut sau cui ati dat banii!B-)